sprzęt

KOLUMNY KiwiBrick
Z tych kolumn jesteśmy wyjątkowo dumni, bo zostały zaprojektowane na nasze zamówienie, a efekt końcowy przerósł oczekiwania.
Po wielu latach doświadczeń z nagłośnieniem mobilnym, do którego wykorzystywaliśmy kolumny dostępne na rynku w standardowej ofercie, postanowiliśmy stworzyć idealny do tego zadania zestaw kolumn – zgodny z naszymi wymaganiami, bez żadnych kompromisów.
KiwiBrick znakomicie sprawdzają się nie tylko w zadaniu do którego były zaprojektowane. Dzięki użyciu najlepszych dostępnych komponentów i łatwej rozbudowie o kolejne elementy, jest uniwersalny i bezkonkurencyjny w wielu różnorodnych zastosowaniach.

Zadanie budowy kolumn powierzyliśmy QMSaudio. Celem była jak największa głośność i odległość z jakiej słychać dźwięk, przy zachowaniu wysokiej jakości brzmienia. Jedynym narzuconym przez nas ograniczeniem, była waga poszczególnych elementów, aby możliwa była ich instalacja o własnych siłach na dowolnym pojeździe, bez użycia podnośników. Z tego powodu, każdy głośnik znalazł się w osobnej obudowie. Po wstępnych testach na podobnych modelach kolumn (QXL2115) ustaliliśmy, że dla uzyskania najlepszego brzmienia, niezbędne jest wykorzystanie minimum 2 głośników niskotonowych skierowanych w 1 kierunku – dzięki osobnej obudowie dla każdego głośnika, bez problemu możemy zrobić taki zestaw nawet przy 1 kolumnie wysokotonowej, co jest podstawową konfiguracją przy nagłośnieniu mobilnym.

Kolumny wysokotonowe (KB-1) zostały wyposażone w koncentryczny głośnik średnio i wysokotonowy 16Ω BMS 4592ND (AES 150+80W, max. 1000+320W) oraz falowód (rozwiązanie stosowane w liniowych systemach nagłośnieniowych). Ich kąt propagacji to 20°x 20/40°, dzięki czemu emitują bardzo wąski strumień dźwięku, idealny do mobilnego nagłośnienia ulic. Można zwiększać kąt propagacji poprzez łączenie ze sobą kolejnych kolumn (lub przekręcenie obudowy o 90°). Jest to też najlżejszy element zestawu – 21,8 kg.

Kolumny niskotonowe (KB-10) wykorzystują głośniki Faital 15FH520. Duża moc kolumny (AES 600W, max. 1200W) idzie niestety w parze z wagą 29,9 kg, a więcej dźwigać nie chcemy. Gruba warstwa lakieru zapewnia ochronę kolumn i długotrwały brak śladów użycia – na tym detalu oszczędzają nawet najwięksi producenci sprzętu.

Pasmo przenoszenia zestawu bez subwoofera, zgodnie ze specyfikacją producentów głośników to 40 – 22000 Hz! Zgodnie z zaleceniem konstruktorów i stworzonymi przez nich ustawieniami naszych wzmacniaczy, gramy obecnie od ok. 45-50 Hz, w zależności od ilości poszczególnych kolumn.
Zestaw jest przystosowany do rozszerzenia go o subwoofery KB-100 o mocy AES 2500W i wadze 80 kg.

Dzięki postaci pasujących do siebie „klocków”, zestaw może być w dowolny sposób rozbudowywany, w zależności od potrzeb.
Więcej o tych kolumnach dowiesz się ze strony: kiwibrick.naglosnienie.info

KOLUMNY JBL EON
Seria kolumn JBL Eon od początku swojego istnienia (1995 r.) wyznacza standardy dla przenośnych zestawów nagłośnieniowych. Model Eon 515 XT z 2011 r. (3 generacja) odznacza się wysoką głośnością (max SPL: 132dB) i niską wagą 14,8 kg. Zachowuje przy tym dobrą jakość dźwięku, przez co jest naszą ulubioną kolumną do wielu zastosowań.
W porównaniu do wcześniejszego modelu Eon 15 G2 z 2 generacji z 2000 r. (który chętnie używaliśmy w tamtych latach) jest prawie 2x lżejszy i 2x głośniejszy. W starszym modelu przy zastosowaniu wewnątrz pomieszczeń słyszalny był dość głośny szum z wzmacniacza, co w nowszym modelu zostało praktycznie wyeliminowane.
W każdej generacji kolumn JBL Eon dostępnych jest kilka różnych modeli. Chętnie wykorzystujemy również model Eon 315, który chociaż jest cięższy i cichszy od 515 XT, to ma nieco lepsze brzmienie.
Obecnie na rynku są modele z 4 generacji, w których konstruktorzy skupili się na jakości dźwięku, jednak lekkie, plastikowe kolumny nigdy nie osiągną znakomitego brzmienia. Wybieramy 3 generację za jej lekkość i głośność, a tam gdzie potrzebne jest perfekcyjne brzmienie, wykorzystujemy inne kolumny.

KOLUMNY JBL PRX 700
Seria kolumn JBL PRX od wielu lat jest chętnie wybierana przez firmy nagłośnieniowe, ze względu na swoje dobre parametry i brzmienie. O udanej konstrukcji świadczą też niewielkie zmiany jakie w nich zachodzą w kolejnych generacjach tej serii. Drewniana obudowa i lepsze komponenty zapewniają lepszą jakość od serii Eon.
PRX725 Jest jedną z najgłośniejszych kolumn na rynku, osiągającą wg zapewnień producenta max. SPL 139dB. W połączeniu z niskotonową PRX718XLF pozwala na bezproblemowe nagłośnienie małych i średnich koncertów.

MOC KOLUMNY A JEJ GŁOŚNOŚĆ…
Jednym z podstawowych parametrów podawanych przez producentów kolumn (prawidłowo powinniśmy mówić o zestawach głośnikowych, bo fachowo kolumna to zestaw takich samych głośników w obudowie) jest ich moc znamionowa (RMS lub AES) w watach, co przez wiele osób jest błędnie interpretowane jako wyznacznik głośności. W najtańszych kolumnach dodatkowo podawana jest marketingowa wartość mocy szczytowej (PMPO), która potrafi osiągać bardzo duże wartości, w zależności od metody pomiaru stosowanej przez producenta. Tak na prawdę moc kolumny informuje nas o tym jak dużo ciepła może wytworzyć bez uszkodzenia głośników i nie ma większego związku z tym, jak dana kolumna będzie grała.

O tym czy kolumna brzmi dobrze i głośno, decydują inne parametry. Za ładne brzmienie odpowiada zakres częstotliwości przenoszonych przez głośniki (i ten zakres marketingowcy potrafią podawać na różne sposoby), odwzorowanie konkretnych częstotliwości przez głośniki i kilka innych detali, wymagających wiedzy z zakresu fizyki. 

Podstawowym parametrem informującym nas o rzeczywistej głośności kolumny jest poziom ciśnienia akustycznego – SPL (Sound Pressure Level), który często jest pomijany przez producentów z dolnej półki. Jego wartość podawana jest w decybelach, które są skalą logarytmiczną. Zwiększenie wartości o 3 decybele to jej ok. 2-krotny wzrost. Teoretycznie 123 dB jest 2x głośniejsze od 120 dB, a 137 dB jest 4x głośniejsze od 131dB. W praktyce każde ludzkie ucho odbiera dźwięki trochę inaczej. Generalnie przy niskim poziomie dźwięku lepiej słyszymy średnie tony. Przy wysokim poziomie dźwięku jest to bardziej wyrównane, jednak nadal niskie i wysokie częstotliwości mogą osiągać nieco wyższy poziom, zanim osiągną granicę bólu (120-130dB). Dla 2-krotnie głośniejszego odbioru dźwięku przez nasze ucho, głośność należy zwiększyć w zależności od warunków i od ucha, 4, a nawet 9-krotnie.
Na odbieraną głośność ma też wpływ odległość od głośnika – standardowo poziom SPL mierzy się w odległości 1 metra. Dwukrotne zwiększenie odległości w otwartej przestrzeni powoduje ok. 4-krotny spadek SPL (dla najpopularniejszych konstrukcji kolumn). Kolumna osiągająca SPL 132dB, w odległości 4 metrów będzie miała poziom 120dB. W pomieszczeniach, ze względu na odbicia od ścian, spadek poziomu głośności nie następuje tak szybko.

Poziom SPL możemy podawać na 2 sposoby – dla kolumn pasywnych podaje się wartość SPL z 1 wata dostarczanego przez wzmacniacz mierzonego w odległości 1 metra, co określa sprawność głośników. Głośniki o sprawności (SPL 1W/1M) 100dB po podłączeniu do nich wzmacniacza 250W osiągną max. SPL ok. 124dB. Dla kolumn aktywnych, ponieważ posiadają już wbudowany wzmacniacz, podaje się maksymalną wartość SPL. Od uczciwości producenta zależy, w jaki sposób mierzy poziom SPL, bo różne wyniki możemy osiągnąć przy różnych częstotliwościach i rodzajach sygnału testowego.

Nawet kolumny o najwyższej sprawności, w rzeczywistości tylko niewielką część energii zamieniają w falę akustyczną – ok. 2%. Jeśli porównać to do rozwoju oświetlenia, to nadal jesteśmy na etapie tradycyjnej żarówki. Najbardziej sprawne głośniki tubowe potrafią zamienić w dźwięk nawet 20% energii, jednak aby osiągnąć akceptowalną jakość dźwięku, muszą one mieć gigantyczne rozmiary i nie nadają się do większości zastosowań.

Wybrane elementy posiadanego przez nas sprzętu:

KOLUMNY
Zestaw kolumn KiwiBrick;
Seria JBL PRX700: 2x PRX712, 2x PRX725, 2x PRX718XLF;
Seria JBL Eon: 4x Eon 515XT, 2x Eon 315.
Ponadto kolumny innych marek do różnorodnych zastosowań.

MIKSERY
2x Soundcraft Ui24R
Soundcraft EFX12
Allen&Heath GL2200-432
Allen&Heath ZED 10:2
Numark iM1

MIKROFONY
4 zestawy bezprzewodowe Monacor TXS 872, do ręki lub nagłowne (rekordowo duży zasięg podczas imprez plenerowych)
Shure: SM58, Beta58A, SM57, Beta57A, Beta52A i inne
AKG, Audio Technica, Audix, Sennheiser i inne

ŚWIATŁO
Reflektory LED PAR 36, 56, 64 – do 200W, LED BAR, efekty świetlne (laser, flower, skaner, itp.)

EFEKTY
MagicFX CO2 Jet, wytwornice dymu 800W, 1500W

AGREGATY
2x Honda Eu20i

SCENA, KONSTRUKCJE
15 podestów Alustage SCA-03 1x2m, nogi regulowane 60-100cm, nogi 30cm, schody i inne akcesoria
28 m.b. kratownicy Alutruss trisystem, narożniki i inne akcesoria

OBRAZ
ekran TV 65″
ekrany 75″, 120″, 180″ do projekcji przedniej i tylnej, projektory

INNE
systemy do bezprzewodowej transmisji dźwięku, rejestracji i transmisji dźwięku i video, radiotelefony.