Jednym z podstawowych parametrów podawanych przez producentów kolumn (prawidłowo powinniśmy mówić o zestawach głośnikowych, bo fachowo kolumna to zestaw takich samych głośników w obudowie) jest ich moc znamionowa (RMS) w watach, co przez wiele osób jest błędnie interpretowane jako wyznacznik głośności. W najtańszych kolumnach dodatkowo podawana jest marketingowa wartość mocy szczytowej (PMPO), która potrafi osiągać bardzo duże wartości, w zależności od metody pomiaru stosowanej przez producenta. Tak na prawdę moc kolumny informuje nas o tym jak dużo ciepła może wytworzyć bez uszkodzenia głośników i nie ma większego związku z tym, jak dana kolumna będzie grała.

O tym czy kolumna brzmi dobrze i głośno, decydują inne parametry. Za ładne brzmienie odpowiada zakres częstotliwości przenoszonych przez głośniki (i ten zakres marketingowcy potrafią podawać na różne sposoby) oraz odwzorowanie konkretnych częstotliwości przez głośniki. 

Podstawowym parametrem informującym nas o rzeczywistej głośności kolumny jest poziom ciśnienia akustycznego - SPL (Sound Pressure Level), który często jest pomijany przez producentów z dolnej półki. jego wartość podawana jest decybelach, które są skalą logarytmiczną. Zwiększenie wartości o 3 decybele to jej 2-krotny wzrost. Teoretycznie 123 dB jest 2x głośniejsze od 120 dB, a 137 dB jest 4x głośniejsze od 131dB. W praktyce każde ludzkie ucho odbiera dźwięki trochę inaczej. Generalnie przy niskim poziomie dźwięku lepiej słyszymy średnie tony. Przy wysokim poziomie dźwięku jest to bardziej wyrównane, jednak nadal niskie i wysokie częstotliwości mogą osiągać nieco wyższy poziom, zanim osiągną granicę bólu (120-130dB). Dla 2-krotnie głośniejszego odbioru dźwięku przez nasze ucho, głośność należy zwiększyć w zależności od warunków i od ucha, 4, a nawet 9-krotnie.

Na odbieraną głośność ma też wpływ odległość od głośnika - standardowo poziom SPL mierzy się w odległości 1 metra. Dwukrotne zwiększenie odległości w otwartej przestrzeni powoduje ok. 4-krotny spadek SPL. Kolumna osiągająca SPL 132dB, w odległości 4 metrów będzie miała poziom 120dB. W pomieszczeniach, ze względu na odbicia od ścian, spadek poziomu głośności nie następuje tak szybko.

Poziom SPL możemy podawać na 2 sposoby - dla kolumn pasywnych podaje się wartość SPL z 1 wata dostarczanego przez wzmacniacz mierzonego w odległości 1 metra, co określa sprawność głośników. Głośniki o sprawności (SPL 1W/1M) 100dB po podłączeniu do nich wzmacniacza 250W osiągną max. SPL ok. 124dB. Dla kolumn aktywnych, ponieważ posiadają już wbudowany wzmacniacz, podaje się maksymalną wartość SPL. Od uczciwości producenta zależy, w jaki sposób mierzy poziom SPL, bo różne wyniki możemy osiągnąć przy różnych częstotliwościach i rodzajach sygnału testowego.

Nawet kolumny o najwyższej sprawności, w rzeczywistości tylko niewielką część energii zamieniają w falę akustyczną - ok. 2%. Jeśli porównać to do rozwoju oświetlenia, to nadal jesteśmy na etapie tradycyjnej żarówki. Najbardziej sprawne głośniki tubowe potrafią zamienić w dźwięk nawet 20% energii, jednak aby osiągnąć akceptowalną jakość dźwięku, muszą one mieć gigantyczne rozmiary i nie nadają się do większości zastosowań.