Seria kolumn JBL Eon niedawno doczekała się swojej 4 generacji, jednak już od początku swojego istnienia (1995 r.) kolumny te wyznaczają standardy dla przenośnych zestawów nagłośnieniowych. Model Eon 515 XT z 2011 r. (3 generacja) odznacza się zaskakująco wysoką głośnością (max SPL: 132dB) i niską wagą 14,8 kg. Zachowuje przy tym bardzo dobrą jakość dźwięku, przez co jest naszą ulubioną kolumną do większości zastosowań.

W porównaniu do wcześniejszego modelu Eon 15 G2 z 2 generacji z 2000 r. (który chętnie używaliśmy w tamtych latach) jest prawie 2x lżejszy i 2x głośniejszy. W starszym modelu przy zastosowaniu wewnątrz pomieszczeń słyszalny był dość głośny szum z wzmacniacza, co w nowszym modelu zostało praktycznie wyeliminowane.

W każdej generacji kolumn JBL Eon dostępnych jest kilka różnych modeli. Chętnie wybieramy również model Eon 315, który chociaż jest nieco cięższy i wyraźnie cichszy (ale nadal głośny - max SPL: 127 dB) od 515 XT, to ma nieco lepsze brzmienie.

Obecnie na rynek stopniowo wchodzą nowe modele z 4 generacji, w których konstruktorzy skupili się na dobrym brzemieniu w każdym miejscu widowni, wzorując się na kolumnach studyjnych. Na razie nie osiągają one wysokiego poziomu głośności, ale jeszcze nie wszystkie modele zostały zaprezentowane.

Kolumny z serii Eon występują jako pasywne (głośnik w obudowie) i aktywne (dodatkowo z wbudowanym wzmacniaczem). My wykorzystujemy jedynie modele aktywne, co ułatwia ich instalację, bo odpada 1 element do ustawiania, czyli wzmacniacze.