Po wielu latach doświadczeń z nagłośnieniem mobilnym, do którego wykorzystywaliśmy kolumny dostępne na rynku w standardowej ofercie, postanowiliśmy stworzyć idealny do tego zadania zestaw kolumn - zgodny z naszymi wymaganiami, bez żadnych kompromisów. I oto jest - pierwszy taki zestaw na świecie!

Zadanie budowy kolumn powierzyliśmy QMSaudio. Celem była jak największa głośność i odległość z jakiej słychać dźwięk, przy zachowaniu wysokiej jakości brzmienia. Jedynym narzuconym przez nas ograniczeniem, była waga poszczególnych elementów, aby możliwa była ich instalacja o własnych siłach na dowolnym pojeździe, bez użycia podnośników. Z tego powodu, każdy głośnik znalazł się w osobnej obudowie. Po wstępnych testach na podobnych modelach kolumn (QXL2115) ustaliliśmy, że dla uzyskania najlepszego brzmienia, niezbędne jest wykorzystanie minimum 2 głośników niskotonowych skierowanych w 1 kierunku - dzięki osobnej obudowie dla każdego głośnika, bez problemu możemy zrobić taki zestaw nawet przy 1 kolumnie wysokotonowej, co jest podstawową konfiguracją przy nagłośnieniu mobilnym.

Kolumny wysokotonowe zostały wyposażone w koncentryczny głośnik średnio i wysokotonowy 16Ω BMS 4592ND (AES 150+80W, max. 1000+320W) oraz falowód (rozwiązanie stosowane w liniowych systemach nagłośnieniowych). Ich kąt propagacji to 20°x 20/40°, dzięki czemu emitują bardzo wąski strumień dźwięku, idealny do mobilnego nagłośnienia ulic. Konstruktorzy kolumny dążyli również do tego, aby była ona w maksymalnym stopniu uniwersalna do innych zastosowań. Można zwiększać kąt propagacji poprzez łączenie ze sobą kolejnych kolumn (lub przekręcenie obudowy o 90°). Wyposażona jest również w gniazdo statywowe o zmiennym kącie nachylenia oraz nóżki po dwóch stronach, aby można było ją dowolnie ustawiać, w zależności od warunków w jakich jest wykorzystywana. Jest to też najlżejszy element zestawu - 21,8 kg.

Kolumny niskotonowe wykorzystują głośniki Faital 15FH520. Duża moc kolumny (AES 600W, max. 1200W) idzie niestety w parze z wagą 29,9 kg, a już więcej dźwigać nie damy rady. Na pochwałę zasługuje gruba warstwa lakieru, co zapewni ochronę kolumn i długotrwały brak śladów użycia - na tym detalu oszczędzają nawet najwięksi producenci sprzętu.

Pasmo przenoszenia zestawu, zgodnie ze specyfikacją producentów głośników to 40 - 22000 Hz! Zgodnie z zaleceniem konstruktorów i stworzonymi przez nich ustawieniami naszych wzmacniaczy, gramy obecnie od 45 Hz. Zestaw jest przystosowany do rozszerzenia go o subwoofer QXL218.

Dzięki postaci pasujących do siebie "klocków", zestaw może być w dowolny sposób rozbudowywany, w zależności od potrzeb.