sprzęt

KOLUMNY KiwiBrick
Z tych kolumn jesteśmy wyjątkowo dumni, bo zostały zaprojektowane na nasze zamówienie, a efekt końcowy przerósł oczekiwania.
Po wielu latach doświadczeń z nagłośnieniem mobilnym, do którego wykorzystywaliśmy kolumny dostępne na rynku w standardowej ofercie, postanowiliśmy stworzyć idealny do tego zadania zestaw kolumn – zgodny z naszymi wymaganiami, bez żadnych kompromisów.
KiwiBrick znakomicie sprawdzają się nie tylko w zadaniu do którego były zaprojektowane. Dzięki użyciu najlepszych dostępnych komponentów i łatwej rozbudowie o kolejne elementy, jest uniwersalny i bezkonkurencyjny w wielu różnorodnych zastosowaniach.

Zadanie budowy kolumn powierzyliśmy QMSaudio. Celem była jak największa głośność i odległość z jakiej słychać dźwięk, przy zachowaniu wysokiej jakości brzmienia. Jedynym narzuconym przez nas ograniczeniem, była waga poszczególnych elementów, aby możliwa była ich instalacja o własnych siłach na dowolnym pojeździe, bez użycia podnośników. Z tego powodu, każdy głośnik znalazł się w osobnej obudowie. Po wstępnych testach na podobnych modelach kolumn (QXL2115) ustaliliśmy, że dla uzyskania najlepszego brzmienia, niezbędne jest wykorzystanie minimum 2 głośników niskotonowych skierowanych w 1 kierunku – dzięki osobnej obudowie dla każdego głośnika, bez problemu możemy zrobić taki zestaw nawet przy 1 kolumnie wysokotonowej, co jest podstawową konfiguracją przy nagłośnieniu mobilnym.

Kolumny wysokotonowe (KB-1) zostały wyposażone w koncentryczny głośnik średnio i wysokotonowy 16Ω BMS 4592ND (AES 150+80W, max. 1000+320W) oraz falowód (rozwiązanie stosowane w liniowych systemach nagłośnieniowych). Ich kąt propagacji to 20°x 20/40°, dzięki czemu emitują bardzo wąski strumień dźwięku, idealny do mobilnego nagłośnienia ulic. Można zwiększać kąt propagacji poprzez łączenie ze sobą kolejnych kolumn (lub przekręcenie obudowy o 90°). Jest to też najlżejszy element zestawu – 21,8 kg.

Kolumny niskotonowe (KB-10) wykorzystują głośniki Faital 15FH520. Duża moc kolumny (AES 600W, max. 1200W) idzie niestety w parze z wagą 29,9 kg, a więcej dźwigać nie chcemy. Gruba warstwa lakieru zapewnia ochronę kolumn i długotrwały brak śladów użycia – na tym detalu oszczędzają nawet najwięksi producenci sprzętu.

Pasmo przenoszenia zestawu bez subwoofera, zgodnie ze specyfikacją producentów głośników to 40 – 22000 Hz! Zgodnie z zaleceniem konstruktorów i stworzonymi przez nich ustawieniami naszych wzmacniaczy, gramy obecnie od ok. 45-50 Hz, w zależności od ilości poszczególnych kolumn.

Subwoofery (KB-100) o mocy AES 2500W i wadze 80 kg – potrafią potłuc naczynia ustawione w sąsiednim pomieszczeniu. Stosujemy je tylko tam, gdzie na prawdę potrzebna jest duża moc.

Dzięki postaci pasujących do siebie „klocków”, zestaw może być w dowolny sposób rozbudowywany, w zależności od potrzeb.
Więcej o tych kolumnach dowiesz się ze strony: kiwibrick.naglosnienie.info

KOLUMNY JBL EON
Wg marketingowców, seria kolumn JBL Eon od początku swojego istnienia (1995 r.) wyznacza standardy dla przenośnych zestawów nagłośnieniowych i jest w tym trochę racji. Model Eon 515 XT z 2011 r. (3 generacja) odznacza się wysoką głośnością (max SPL: 132dB) i niską wagą 14,8 kg. Zachowuje przy tym dobrą jakość dźwięku, przez co jest naszą ulubioną kolumną do wielu zastosowań.
W porównaniu do wcześniejszego modelu Eon 15 G2 z 2 generacji z 2000 r. (który chętnie używaliśmy w tamtych latach) jest prawie 2x lżejszy i 2x głośniejszy. W starszym modelu przy zastosowaniu wewnątrz pomieszczeń słyszalny był dość głośny szum z wzmacniacza, co w nowszym modelu zostało praktycznie wyeliminowane.
W każdej generacji kolumn JBL Eon dostępnych jest kilka różnych modeli. Chętnie wykorzystujemy również model Eon 315, który chociaż jest cięższy i cichszy od 515 XT, to ma nieco lepsze brzmienie.
Obecnie na rynku są modele z 4 generacji, w których konstruktorzy skupili się na jakości dźwięku, jednak lekkie, plastikowe kolumny nigdy nie osiągną znakomitego brzmienia. Wybieramy 3 generację za jej lekkość i głośność, a tam gdzie potrzebne jest perfekcyjne brzmienie, wykorzystujemy inne kolumny.

KOLUMNY JBL PRX 700
Seria kolumn JBL PRX ma lepsze parametry i brzmienie od serii Eon. Posiada drewnianą obudowę i nienajgorsze komponenty z których jest zbudowana. O udanej konstrukcji świadczą niewielkie zmiany jakie zachodzą w kolejnych generacjach tej serii.
PRX725 Jest jedną z najgłośniejszych kolumn na rynku, osiągającą wg zapewnień producenta max. SPL 139dB. W połączeniu z niskotonową PRX718XLF pozwala na nagłośnienie małych i średnich koncertów.

MOC KOLUMNY A JEJ GŁOŚNOŚĆ…
Jednym z podstawowych parametrów podawanych przez producentów kolumn (prawidłowo powinniśmy mówić o zestawach głośnikowych, bo fachowo kolumna to zestaw takich samych głośników w obudowie) jest ich moc znamionowa (RMS lub AES) w watach, co przez wiele osób jest błędnie interpretowane jako wyznacznik głośności. W najtańszych kolumnach dodatkowo podawana jest marketingowa wartość mocy szczytowej (PMPO), która potrafi osiągać bardzo duże wartości, w zależności od metody pomiaru stosowanej przez producenta. Tak na prawdę moc kolumny informuje nas o tym jak dużo ciepła może wytworzyć bez uszkodzenia głośników i nie ma większego związku z tym, jak dana kolumna będzie grała.

O tym czy kolumna brzmi dobrze i głośno, decydują inne parametry. Za ładne brzmienie odpowiada zakres częstotliwości przenoszonych przez głośniki (i ten zakres marketingowcy potrafią podawać na różne sposoby), odwzorowanie konkretnych częstotliwości przez głośniki i kilka innych detali, wymagających wiedzy z zakresu fizyki. 

Podstawowym parametrem informującym nas o rzeczywistej głośności kolumny jest poziom ciśnienia akustycznego – SPL (Sound Pressure Level), który często jest pomijany przez producentów z dolnej półki. Jego wartość podawana jest w decybelach, które są skalą logarytmiczną. Zwiększenie wartości o 3 decybele to jej ok. 2-krotny wzrost. Teoretycznie 123 dB jest 2x głośniejsze od 120 dB, a 137 dB jest 4x głośniejsze od 131dB. W praktyce każde ludzkie ucho odbiera dźwięki trochę inaczej. Generalnie przy niskim poziomie dźwięku lepiej słyszymy średnie tony. Przy wysokim poziomie dźwięku jest to bardziej wyrównane, jednak nadal niskie i wysokie częstotliwości mogą osiągać nieco wyższy poziom, zanim osiągną granicę bólu (120-130dB). Dla 2-krotnie głośniejszego odbioru dźwięku przez nasze ucho, głośność należy zwiększyć w zależności od warunków i od ucha, 4, a nawet 9-krotnie.
Na odbieraną głośność ma też wpływ odległość od głośnika – standardowo poziom SPL mierzy się w odległości 1 metra. Dwukrotne zwiększenie odległości w otwartej przestrzeni powoduje ok. 4-krotny spadek SPL (dla najpopularniejszych konstrukcji kolumn). Kolumna osiągająca SPL 132dB, w odległości 4 metrów będzie miała poziom 120dB. W pomieszczeniach, ze względu na odbicia od ścian, spadek poziomu głośności nie następuje tak szybko.

Poziom SPL możemy podawać na 2 sposoby – dla kolumn pasywnych podaje się wartość SPL z 1 wata dostarczanego przez wzmacniacz mierzonego w odległości 1 metra, co określa sprawność głośników. Głośniki o sprawności (SPL 1W/1M) 100dB po podłączeniu do nich wzmacniacza 250W osiągną max. SPL ok. 124dB. Dla kolumn aktywnych, ponieważ posiadają już wbudowany wzmacniacz, podaje się maksymalną wartość SPL. Od uczciwości producenta zależy, w jaki sposób mierzy poziom SPL, bo różne wyniki możemy osiągnąć przy różnych częstotliwościach i rodzajach sygnału testowego.

Nawet kolumny o najwyższej sprawności, w rzeczywistości tylko niewielką część energii zamieniają w falę akustyczną – ok. 2%. Jeśli porównać to do rozwoju oświetlenia, to nadal jesteśmy na etapie tradycyjnej żarówki. Najbardziej sprawne głośniki tubowe potrafią zamienić w dźwięk nawet 20% energii, jednak aby osiągnąć akceptowalną jakość dźwięku, muszą one mieć gigantyczne rozmiary i nie nadają się do większości zastosowań.

Wybrane elementy posiadanego przez nas sprzętu:

KOLUMNY
Zestaw kolumn KiwiBrick;
Seria JBL PRX700: 2x PRX712, 2x PRX725, 2x PRX718XLF;
Seria JBL Eon: 4x Eon 515XT, 2x Eon 315.
Ponadto kolumny innych marek do różnorodnych zastosowań.

MIKSERY
2x Soundcraft Ui24R
Soundcraft EFX12
Allen&Heath ZED 10:2
Numark iM1

MIKROFONY
Zestawy bezprzewodowe do ręki i nagłowne:
Sennheiser EW-D
Monacor TXS 872 (rekordowo duży zasięg podczas imprez plenerowych)
Mikrofony kablowe:
Shure: SM58, Beta58A, SM57, Beta57A, Beta52A i inne
AKG, Audio Technica, Audix, Sennheiser i inne

ŚWIATŁO
Reflektory LED PAR 36, 56, 64 – do 200W, LED BAR, efekty świetlne (laser, flower, skaner, itp.)

EFEKTY
MagicFX CO2 Jet, wytwornice dymu 800W, 1500W

AGREGATY
Honda Eu70iS
2x Honda Eu20i

SCENA, KONSTRUKCJE
15 podestów Alustage SCA-03 1x2m, nogi regulowane 60-100cm, 100-180cm, nogi 30cm, schody i inne akcesoria
28 m.b. kratownicy Alutruss trisystem, narożniki i inne akcesoria

OBRAZ
ekran TV 65″
ekrany 75″, 120″, 180″ do projekcji przedniej i tylnej, projektory

VIDEO
mikser video Atem Mini Pro
Kamery 4K – BMPCC4K, handycam
oświetlenie studyjne, dyfuzory, frensel
światłowody do 100m, transmitery

INNE
systemy do bezprzewodowej transmisji dźwięku, nagrywarki, radiotelefony.